Vuosikokous pidettiin

 

Vakuutuskassat ry:n varsinainen yhdistyskokous pidettiin 25.5.2012 Helsingin messukeskuksessa. Kokouksessa mm. vahvistettiin tilinpäätös ja käsiteltiin muut sääntömääräiset asiat. Tilinpäätös oli ensimmäistä kertaa (odotetusti) alijäämäinen johtuen tehdystä kertaluontoisesta jäsenmaksukompensaatiosta kassoille. Jäsenkassojen jäsenmaksu yhdistykselle pysyy tästä huolimatta samana kuluvanakin vuonna.

Kolmesta erovuorossa olevasta hallituspaikasta käytiin vaali, jossa valittiin uudelleen erovuorossa olleet Taina Tuominen Lokomon sairauskassasta ja Pasi Untolahti Kuusankosken tehtaiden sairauskassasta. Lisäksi valittiin uutena jäsenenä Minna Kuosmanen Sairauskassa Sillasta. Lähes yhdistyksen perustamisesta lähtien yhdistyksen hallituksen puheenjohtajana toiminut Salme Ruissalo jättäytyi pois hallituksesta. Kiitokset Salmelle aktiivisesta toiminnasta yhdistyksen ja kassojen hyväksi. Hallituksessa jatkavat edelleen Hilkka Lähteenmäki Vakuutuskassa Enerkemistä, Sirpa Nyberg HOK-Elannon sairauskassasta ja Hannu Sipilä Veitsiluodon sairauskassasta. Kokouksen jälkeisessä hallituksen järjestäytymiskokouksessa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Taina Tuominen ja varapuheenjohtajaksi Hannu Sipilä.

Back to Top